EN

Çukurova Havalimanı

Keşfedin
Çukurova Havalimanı

Havacılık Sektöründe
10. Yıl

Havacılık sektöründe 10. Yılını doldurmak üzere olan Favori Airports, bir yurtdışı yatırımı olan Somali Aden Abdulle Havalimanı’ndan sonra yurtiçinde de deneyim ve bilgi birikimini Çukurova Havalimanında hayata geçiriyor.

Çukurova Havalimanı’nda yolcuların konforu için geliş ve gidiş katlarında yeme-içme fonksiyonlarının da olduğu yaşam alanları planlanmıştır. Giden yolcu katında bulunan iç bahçelerde, bölgenin simgesi olan narenciye ağaçları peyzaja dahil edilmiştir.

Tasarımın bölgenin doğal yapısına uygun şekilde seçilen renklerle, yalın, fonksiyonel, modern, sürdürülebilir ve esnek olması hedeflenmiştir.

Dünya Senin…

Çukurova Havalimanı enerji verimliliği başta olmak üzere çevre dostu uygulamalara önem vermektedir.

Binalarda bulunan ısı geri kazanımlı iklimlendirme sistemleri enerji kaybını minimuma indirmektedir. Bölgenin güneşlenme süreleri ve güneş verimliliğinden yararlanmak amacıyla projede güneş enerji sistemlerine yer verilmiştir. Bu sayede temiz ve yenilebilir enerji kullanımlarıyla enerji verimliliğinden ödün verilmemektedir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Altyapı Daire Başkanlığı tarafından havalimanına eş zamanlı yürüttüğü, hafif raylı sistemleri, bölge halkının havalimanına gelişi ve gidişi için kolay, hızlı ve güvenli bir ulaşım sağlayacaktır.

Çukurova Havalimanı büyüme hedeflerini bölgesel kalkınma ve gelişime paralel olarak planlamıştır. Dünyanın 100 limanından biri olan Mersin Limanı ile entegrasyonunun sağlanmasıyla birlikte bölge üretimlerinin ihracatına ivme kazandıracaktır.

Sayılarla Çukurova Havalimanı

8 Milyon m²
Toplam Alan
  • 8
  • 5.000
  • 12
  • 85.000
  • 3500